שיקום הפה

 


 הוא  תחום  העוסק בשיחזור שיניים בכדי לשפר תיפקוד ואסתטיקה ברמה הטיפולית הגבוהה ביותר.  החל בטיפולים  פשוטים  סתימות,כתרים,הלבנת שינייים ועוד ועד  לטיפולים  מורכבים  הכוללים : השלמת חסר שיניים נרחב ,   שחיקת שיניים ,  בעיות סגר  מסובכות והפרעות  תפקודיות  בפרקי הלסת, באמצעות :כתרים בודדים , גשרים , תותבות , השתלות  ועוד. כל זאת ,באמצעים המתאימים ובהתבסס על הבנת תיפקוד מערכת הלעיסה, הניסיון הקליני והספרות המחקרית העדכנית.
 

שיקום קבוע

כתרים וגשרים, על גבי שיניים או שתלים. זהו השיקום הנוח והטבעי ביותר בו המערכת קבועה ע"י דבק או ברגים ואינה דורשת הוצאתה. בעזרת שתלים ניתן להימנע מהצורך בתותבות, אפשרי להתקין גשרי שיניים מבלי לפגוע בשיניים בריאות סמוכות במקום שיניים שחסרו

 

 

 

 

 

 

 
כתר בודד הינו חלופה לשן בודדת אחת החסרה בפי המתרפא. היחידה התומכת לכתר יכולה להיות שתל א 
גשר הינו רצף של כתרים המחוברים יחדיו ומהווים חלופה לחוסר שן או מס' שיניים.

 

שיקום נשלף חלקי או מלא

התותבות החלקיות לשליפה: במקרים אלו ניתן להשלים חוסר שיניים חלקי על ידי שלד מתכת או אקריל הנתמך על הרקמות הרכות בפה. תותבת כזאת מחייבת ווים ומשענות על השיניים הקיימות על מנת לקבל יציבות . לרוב תותבות אילו לוקות באי נוחות תיפקודית ואסטטית . חידושים בתחום זה כוללים תותבות מחומרים טרמופלסטיים שמתאפיינים בגמישות גבוהה יותר וווים בצבע החניכיים /שקופים מה שלא בהכרח נותנים תוצאות תפקודיות טובות יותר. 

 

תותבות שלמות

תותבות שלמות : כאשר המטופל מחוסר שיניים יש צורך להחזירו לתפקוד ואסטטיקה מלאים. יציבותה של 
תותבת שלמה שאינה נתמכת על ידי שתלים תלויה במידה רבה במימדי הרכסים , שטיפת רוק של הפציאנט , מבנה הלסתות והרקמות הרכות – דבר שאינו קל כלל וכלל להתמודדות. 
 השימוש בתותבות שאינן נתמכות על שתלים גורם לשינויים אסטטים ותפקודיים עם השנים המתבטאת בהזדקנות מואצת ביותר של הפנים, נסיגת עצם משמעותית, שקיעת הפנים, התארכות השפה העליונה, התבלטות והתחדדות האף , וכד

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תותבות נתמכות שתלים

התותבות השלמות שאינן נסמכות שתלים הינן פחות יציבות מתותבות אשר מיוצבות ע"י שתלים ובמיוחד בלסת התחתונה. תותבת שאינה נסמכת שתלים חשופה יותר לתנועות שרירי הפנים הלשון והשפה שגורמים לניתוקה מהאחיזה ברקמה הרכה בלבד. 
התקנת 2-6 שתלים בקדמת הלסת התחתונה ו/או העליונה ובעזרת מחברים ייחודיים (Locator , כדוריים וכ') ניתן לשפר את יציבותה של התותבת ולהעניק למתרפא תפקוד , אסטטיקה ובטחון בחבישתה על כל ההשלכות החברתיות והפסיכולוגיות הכרוכות בכך.