טכניקות שתלים ושיקום ייחודיות

ALL ON 4-6

המושג המקצועי All-on-4  או שתלים בהטייה כבש בשנים האחרונות את העולם הדנטלי והוא נחשב לפריצת דרך מדהימה בשיקום לסת שלמה. שיטה זו מקצרת את תהליכי הטיפול וההשתלה לכדי יום אחד, חוסכת לרבבות מטופלים בעולם חודשים ארוכים של סבל ומעניקה לאלפים הזדמנות לחיים חדשים, באיכות משופרת.

שיטת ההשתלה שמתאימה לחלק  מהמטופלים, מאפשרת השתלת מערכות שיניים שלמות על גבי ארבעה שתלים בלבד  המותאמים לשיטה  , הן בשיטה הממוחשבת והן בשיטת ההשתלה המסורתית. השתלים מותקנים בזווית החדרה  המאפשרת לרופא לרופא  לבצע את ההשתלה ללא צורך בהרמת סינוס וללא צורך בהשתלות עצם

היתרון הבולט ביותר של השיטה הוא האפשרות להעמסה מיידית של מערכות שיניים שלמות (מושג מקצועי, המתייחס להרכבת מערכת שיניים בפה המטופל כבר ביום בו הוחדרו השתלים אל העצם


 

הצבת שתלים בזווית החוסכת הרמת סינוס                              הצבת שתלים בזווית המונעת פגיעה בעצב              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PRF  

תהליך הריפוי מערב שלבים רבים ומורכבים המתחילים מיידית בזמן הפציעה (או הניתוח) על ידי הגברת כמות כלי הדם לאזור ושחרור חומרים כימיים הנקראים פקטורי גדילה. פקטורים אלו משוחררים לגוף ומודיעים לו שעליו לגייס לאזור הפצוע תאים לצורך איחוי הפצע.
התאים שמשחררים פקטורים אלו לגוף נקראים טסיות (platelets). הטסיות הם גם תאים שמשמשים ליצירת קריש הדם והפסקת הדימום. תאים אלו נמצאים באופן תמידי במחזור הדם ומשחררים את פקטורי הגדילה בשעת הצורך.

בבדיקת דם רגילה ניתן לספור את כמות הטסיות. ערכי הנורמה נעים בין 150,000 ל- 250,000. כיום ישנה בידינו הטכנולוגיה לבודד בין 2,000,000 ל- 3,000,000 טסיות ולהשתיל אותם בתוך האתר הכירורגי. 
ככל שכמות הטסיות יהיה גבוה יותר, יותר פקטורי קרישה ישוחררו. המשמעות של פקטורים רבים הוא ריפוי מהיר ואיכותי יותר.

השימוש של טסיות מרוכזות צובר תאוצה בכירורגיה פלסטית, אורטופדית, רפואת עיניים וכן בכירורגיית פה ולסתות ובניתוחי חניכיים.

כיצד מתבצע התהליך?
הרופא משתמש בדם וורידי, שנלקח בטכניקה זהה לזו שבבדיקת דם פשוטה.הדם עובר עיבוד מיוחד המבודד פרקציה העשירה בטסיות הנקראת PRF PLATELET RICH FIBRIN .
לאחר 10 דקות , הדם במבחנה כולל 3 שכבות, כשהאמצעית שבינהם מכילה את הטסיות. 
הרופא משתמש ב PRF בהתאם לסוג הניתוח ולמקום שבו הוא נדרש .

 • יתרונות ההשיטה:

 • ריפוי מהיר ואיכותי

 • עצם צפופה וחזקה יותר

 • פחות דימום לאחר הפעולה

 • .מכיוון שהדם נלקח מאותו מתרפא בו הוא מושתל, אין סכנה להעברת מחלות

 

PROCERA IMPLANT BRIDGE

מערכת שיקום על גבי שתלים מבוססת בעקרון על שלד מתכת המיועד לתת את חוזק הגשר וציפוי חומר שרף אקרילי , קומפוזיט או חרסינה המאפשרים רמת גימור ואסטטיקה טובה. טכניקות הייצור שונות ומגוונות בד"כ ע"י עיצוב וגילוף ידני בשעווה , יציקת מתכת נוזלית בצנטריפוגה עד להתקררות ויצירת שלד המתכת . טכניקה זו מתבצעות בכל מעבדת שיניים מיומנת בכך. 
בשיטה ייחודית זו נמנים מס' יתרונות על פני טכניקות אחרות : 
טיטניום ידוע כחומר ידידותי לגוף האדם. 
שלד המתכת מיוצר מטיטניום ( כחומר השתל) וכיחידה אחת. 
משקל הטיטניום נמוך משמעותית מכלל המתכות שבשימוש רפואת שיניים. 
דיוק רב והתאמה של עד 30 מיקרון בין השתל לגשר. 

ראשית טכניקת הייצור ע"י עיצוב וגילוף ראשוני במעבדה ונמדד בפי המתרפא על מנת להשיג דיוק מרבי. היחידות המונחות על גבי השתלים מיוצרות ע"י חברת השתלים כך שמשגים רמת דיוק גבוהה בהתאמת הגשר לשתלים. ייצור שלד המתכת נעשה בטכניקת סריקה של מצלמות המובאות לתרגום מחשב. נתוני המחשב המדויקים להפליא מגיעים למערכת כרסום משוכללת המייצרת את שלד הטיטניום כיחידה אחת , ללא עיוותים . שלד המתכת נמדד שוב בפי המתרפא לצורך ווידוי ההתאמה ומשם מופנה למעבדה לצורך הרכבת השיניים. 
 

 


   
 

 

 
 

 •  

   

   

   

   

   

   

   

   

 

 

שתלים דנטלים

 

שתלים ,ברפואת שיניים ,הם בעלי צורה גלילית בד"כ בורגיים מסגסוגת מתכתית שנקראת טיטניום .
בבורגי סגסוגת הטיטניום השתמשו ברפואה האורטופדית ,לקיבוע שברים בעצמות ,הרבה לפני שהחלו להשתמש בהם לצרכי השתלות שיניים. כיום,בעזרת שתלים ניתן להימנע מהצורך בתותבות, אפשרי להתקין גשרי שיניים מבלי לפגוע בשיניים בריאות סמוכות למקום שיניים שחסרות ואפילו אפשר להשתמש בהם כעיגון לצורך יישור שיניים בילדים ובמבוגרים. 

בעוד ששתלים אינם הטיפול המתאים לכל מתרפא ,נדירים הם המתרפאים שלא יכולים ליהנות מהם. 
הדבר נכון , בעיקר במצבים רפואיים סבוכים שמעלים קשיים בפני הרופא המנתח. קיים מגוון רחב של שתלים,ואין סוג שתל אחד המתאים לכולם. לכל מתרפא האנטומיה של הלסתות שלו,כך שניתן להתאים את סוג השתל לצרכים הייחודיים שלו. 

 

 

 

 

 

 


שתל דנטאלי הינו תחליף מלאכותי לשורש השן. תפקידו להחליף את השן אשר נעקרה (בעקבות עששת, מחלת חניכיים, שבר או כל סיבה אחרת), או לשמש אמצעי עזר לטיפול במקרים בהם קיים חוסר מולד של שן או שיניים טבעיות. 

חוסר שיניים חלקי או של לסת שלמה ניתן לשקם באמצעות קבוצת שתלים ,בהתאם לנתונים האנטומים של עצמות הלסת , מיקום תצורות אנטומיות חשובות , סוג סגר השיניים , מצב תמיכת עצם בשיניים נותרות , גובה פיסיולוגי שבין הלסתות ועוד גורמים רבים שעל הרופא

המטפל לקחת בחשבון.