כירורגיה דנטלית

עקירת שיניי בינה

שן בינה היא אחת מארבע השיניים הטוחנות הקיצוניות, האמורות לצמוח בגילים 25-17. שן הבינה נותרת לעיתים כלואה, בשל חוסר מקום בלסת, זווית לא נכונה של הצמיחה או עיגון חזק מדי בעצם הלסת שלא מאפשר לה לצמוח לתוך החניכיים. 
עקירת שיני בינה בעקבות תחושת כאב, נעשית בהוראת רופא השיניים, מכמה סיבות שכיחות:
דלקת מתחת לכותרת השן, לחץ על שיניים קדמיות, פגיעת עששת בשן סמוכה או לצורך טיפול אורטודונטי
כמו בכל ניתוח, סיבוכים הם אפשריים אך אינם שכיחים. סיבוכים וסיכונים נדירים בניתוח לעקירת שן בינה הם : פריצה לסינוס המקסילרי, דחיקת שורש למבנים אנטומיים סמוכים, דימום, זיהום, ריפוי מאוחר ו/או לא תקין.

טכניקות עקירת השן הינן רבות וד"ר אמנון מוצפי מתאים את הטכניקה הנכונה. במקרים בהם יש חשד לקירבה לעצב תחושתי של הלסת או הלשון , אנו נוהגים במשנה זהירות ומפנים את המטופלים לצילום CT המאפשר למנוע סיבוכים.

 

 

 

 

 

 

 

 

קיטוע כותרת השן - קורונקטומי

 

מקרים בהם יש קירבה לעצב הלסת והרושם הוא כי יש קיים סיכון גדול  לפגיעה בו יש ההמליצים על קיטוע כותרת השן והותרת השורשים כך שלא תהיה פגיעה בעצב. חשוב לציין כי חלופה זו נתונה לממצאים הקליניים ושיקולו של הרופא בשיתוף המטופל/ת.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

קיטוע סב חוד השן - אפיסקטומי בשיטה המודרנית

פעולה  המאפשרת שימור השן בפי המטופל. מקרים בהם נאתר דלקת בקצה השורש שאינה ניתנת לריפוי ע"י חידוש טיפול שורש נקטום את קצה השורש. פעולה זו מתבצעת בהרדמה מקומית תוך שימוש במיקרוסקופ טיפולי ומכשיר אולטרסוני ייעודי המגדילים את סיכויי ההצלחה של הטיפול.

חשוב לזכור כי החלטה על הפעולה תהיה משותפת לד"ר צביה אלעזרי- מומחית לט.ש. ולד"ר מוצפי.

כאשר השיקום (הכתר והמבנה) לקויים כאופציה ראשונה נבחר להסירם ולכן תמיד נבצע חידוש טיפול שורש

כאשר השיקום תקין וקיים סיכון להוציא את הבורג או את המבנה היצוק מהתעלה, או כאשר קיים מכשול בתעלה שיכול למנוע מהממכשור שלנו להגיע מכיוון הכותרת עד לקצה הושרש, אנו נבחר תמיד באפיסקטומי כאופציה ראשונה

כאשר קיימים שתי הבעיות יחדיו, שיקום לקוי ומכשול בתעלה, יש לקחת בחשבון את שני הטיפולים. בשלב בראשון ביצוע חידוש טיפול שורש ולאחר מכן השלמת הטיפול בקצה התעלה ע"י אפיסקטומי.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הארכת כותרת קלינית


ניתוח חניכיים מסוג "הארכת כותרת קלינית" נועד לחשוף חומר שן בריא שנמצא מתחת לחניכיים על מנת שניתן יהיה להתקין שחזור, לרוב כתר, תקין ואסטטי על השן.

מצב שבו שן נשברה, והשבר הוא מתחת לחניכיים, לא ניתן יהיה לבצע כתר על השן משום ששולי הכתר ימוקמו מתחת לגובה החניכיים, דבר שעלול להביא לגרוי קבוע בחניכיים ולדלקת מקומי. במצבים כאלו מבוצע ניתוח מהסוג הנ"ל שמטרתו לחשוף חומר שן בריא ולאפשר את ביצוע הכתר בצורה טובה.

מצב אחר בו מבצעים הארכת כותרות קלינית הוא מצב שבו יש כותרות שיניים קצרות ורוצים לשפר את המראה האסטטי שלהן על ידי שינוי צורת הכותרות.

בצילומים מתואר מצב בו כותרתו השיניים הקדמיות היו קצרות באופן קיצוני עקב שבירה של הכותרות. באמצעות ניתוח זה ניתו היה להרכיב כתרים על השיניים ולהחזיר מראה כותרות תקין.